Erhan Erkut

Yerli ve Milli Otomobil

Ne zamandır üzerinde konuşulan “yerli ve milli otomobil” projesi 4 Kasım 2017’de Cumhurbaşkanımız tarafından detaylandırıldı.  Projenin “babayiğit” olarak nitelendirilen ortakları Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding oldu.  Prototipin 2019’a yetişeceği, ticari satışlara ise 2021’de başlanacağı öngörülüyor.  Değişik modellerde üretilecek olan yerli otomobilde hedef dünya çapında bir marka yaratmak.  Bu konu hakkında benden görüş isteyen bir gazete için yazdığım kısa bir yazı (yerli) Twitter’da epey popüler olduğundan daha ayrıntılı bir blog yazısı yazmaya karar verdim.

Bu yazıda detaylandırmaya çalışacağım görüş, bu projenin Türkiye için şu anda riskli bir proje olduğu ve bir seçim yatırımı gibi göründüğüdür.  Bununla birlikte bu projeyi ülkenin yararına çevirmenin mümkün olduğunu düşünüyorum ve bu yönde bazı önerilerim var.

13 sayfa pdf: yerlimillioto

İlgili Yazılar

Mükemmel Fırtınanın Yıktığı Baraj

“Sistem Çaresiz, Eğitim Sizde” kitabımın ilk baskısının yayınlanmasından az sonra kitabın temel tezini güçlü bir şekilde destekleyen bir karar ile üniversiteye giriş sınavında barajlar kaldırıldı.

Devamını Oku »

2022 Üniversite Kontenjanları

Bu yazıda sadece lisans programlarına odaklanıyorum. Aşağıda son 5 yılın genel kontenjan sayılarını görüyorsunuz. Bu sayılara okul birincileri kontenjanları (2022 itibari ile toplam 12.000) dahil

Devamını Oku »

Mükemmel Fırtına

Bu yazıyı 5 Eylül 2021’de Gazete Pencere’de yayınladım. 15 Şubat 2022’de bloğuma koyma nedenim, bu yazının geçtiğimiz hafta verilen barajları kaldırma kararının temel nedeni açıklıyor

Devamını Oku »

Bu Yazıyı Paylaş