Erhan Erkut

Türkiye’deki Üniversitelerin Araştırma Çıktıları Üzerine – 2016 Güncelleme

Bu yazı, Nisan 2015’de yazılmış olan bir yazının ilk güncellemesidir. Bu yazıda sadece güncel veriler üzerine odaklanacağım; ilgili okurların önce orijinal yazıyı okumalarını öneriyorum. Araştırmanın nasıl ölçülebileceği, h-endeksin ne olduğu, çalışmada kullanılan metodoloji, bu tür bir çalışmanın zayıf yönleri, dünya üniversiteleri ile kıyaslama, ve üniversitelerimizin araştırma çıktılarını nasıl yükseltebilecekleri ilk yazıda ele alınmıştır.

İlk yazıya ulaşmak için: Türkiye’deki Üniversitelerin Araştırma Çıktıları Üzerine – 2015

Yazının tamamına ulaşmak için buraya tıklayın: H-Endeks 2016 (PDF, 8 sayfa)

Türkiye’deki üniversitelerin 2016 h-endeks sıralamalarına ulaşmak için buraya tıklayın: H-Endeks 2016 Tablo (Kolon başlıklarına tıklayarak sıralama kıstasını değiştirebilirsiniz.)

One Response

  1. Hocam istatistiki bilgiler için teşekkürler. Bu veriyi yorumlamanız mümkün mü? Ayrıca, ülkemizdeki üniversiteler için Birleşik Krallık’ta yapılan Research Excellence Framework (REF) gibi kapsamlı bir araştırma YÖK veya ilgili kurumlar tarafından yapılmalı bence. Böyle bir çalışma üniversitelerimizin gerçek durumunu ve atılması gereken adımları net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Comments are closed.

İlgili Yazılar

Mükemmel Fırtınanın Yıktığı Baraj

“Sistem Çaresiz, Eğitim Sizde” kitabımın ilk baskısının yayınlanmasından az sonra kitabın temel tezini güçlü bir şekilde destekleyen bir karar ile üniversiteye giriş sınavında barajlar kaldırıldı.

Devamını Oku »

2022 Üniversite Kontenjanları

Bu yazıda sadece lisans programlarına odaklanıyorum. Aşağıda son 5 yılın genel kontenjan sayılarını görüyorsunuz. Bu sayılara okul birincileri kontenjanları (2022 itibari ile toplam 12.000) dahil

Devamını Oku »

Mükemmel Fırtına

Bu yazıyı 5 Eylül 2021’de Gazete Pencere’de yayınladım. 15 Şubat 2022’de bloğuma koyma nedenim, bu yazının geçtiğimiz hafta verilen barajları kaldırma kararının temel nedeni açıklıyor

Devamını Oku »

Bu Yazıyı Paylaş