Erhan Erkut

Paralı Eğitimin Parasını Çıkarmak

Vakıf üniversiteleri Türk yüksek öğrenimine birçok yenilik ile birlikte rekabeti de getirdiler.  Kısa bir geçmişe sahip olmalarına rağmen, en iyileri, kişi başına düşen yayın ve araştırma fonu istatistiklerinde devlet üniversitelerini çok gerilerde bıraktılar.  Hem tersine beyin göçünü hızlandırarak yurt dışındaki Türk akademisyenlerin ülkeye geri gelmesini sağladılar, hem de ekonominin taleplerine cevap veren programlar oluşturarak ülkeye yabancı öğrenci gelişini hızlandırdılar.  Öte yandan, eğitim maliyetlerini karşılayabilmek için öğrencilerden hatırı sayılır miktarlarda ücret alıyorlar.  Bu ücretleri ödeyen öğrenciler zaman içerisinde bu yatırımlarının karşılığını alabilecekler mi?

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Paralı eğitim modelini görüntülemek için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Mükemmel Fırtınanın Yıktığı Baraj

“Sistem Çaresiz, Eğitim Sizde” kitabımın ilk baskısının yayınlanmasından az sonra kitabın temel tezini güçlü bir şekilde destekleyen bir karar ile üniversiteye giriş sınavında barajlar kaldırıldı.

Devamını Oku »

Mükemmel Fırtına

Bu yazıyı 5 Eylül 2021’de Gazete Pencere’de yayınladım. 15 Şubat 2022’de bloğuma koyma nedenim, bu yazının geçtiğimiz hafta verilen barajları kaldırma kararının temel nedeni açıklıyor

Devamını Oku »

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp